Kwas hialuronowy

 

CZYM JEST KWAS HIALURONOWY? JAKIE JEST JEGO DZIAŁANIE?

Zapraszamy do lektury…

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą we wszystkich tkankach człowieka, głównie w skórze. Dzięki swojej unikalnej właściwości jaką jest zdolność wiązania bardzo dużych ilości wody jego głównym zadaniem jest regulacja uwodnienia tkanek. Skóra zawierająca prawidłowe stężenie kwasu jest dobrze nawilżona i jędrna. Substancja ta odpowiada również za regulację odpowiedzi zapalnej, bierze udział w gojeniu ran oraz chroni komórki przed działaniem wolnych rodników.

W miarę upływu lat zawartość naturalnego kwasu hialuronowego w skórze maleje. Widocznym efektem niedoboru jest suchość i wiotkość skóry, powstawanie zmarszczek oraz zmiany objętości twarzy. Dodatkowo upośledzone są reakcje odpornościowe i procesy gojenia ran.

Najnowsze doniesienia mówią o dodatkowej, niezwykle ciekawej właściwości wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Badania wykazały, że w skórze poddanej zabiegom z ich użyciem wzrasta synteza kolagenu, a hamowana jest jego degradacja. Oznacza to, że po upływie czasu utrzymywania się wypełniacza w skórze wygląda ona wciąż lepiej niż przed zabiegiem. Efekt ten nosi nazwę biostymulacji.

Zabiegi mogą być wykonywane na wszystkich partiach ciała, jednak najczęściej dotyczą one skóry twarzy. Za jego pomocą możemy przede wszystkim wypełniać zmarszczki i fałdy okolicy gładzizny czołowej, wypełniać zmarszczki między  brwiami (lwie zmarszczki), zmarszczki wokół oczu (kurze łapki), fałdy nosowo-wargowe, fałdy od kącików ust do linii podbródka (linie marionetki), zmarszczki i bruzdy wokół ust (zmarszczki palacza).

Kolejnym ważnym zastosowaniem kwasu hialuronowego w roli wypełniacza jest powiększanie i modelowanie ust.

Preparaty z kwasem hialuronowym różnią się stopniem usieciowania, a co za tym idzie – możliwym zastosowaniem i czasem degradacji.

Do wypełniania drobnych zmarszczek, np. wokół oczu czy ust stosuje się preparaty bardziej elastyczne i mniej usieciowane. Bardziej usieciowane, gęstsze preparaty wykorzystywane są do wypełniania zmarszczek między brwiami, bruzd nosowo – wargowych, linii marionetki. Do modelowania czy powiększania ust stosuje się specjalnie przeznaczone do tego preparaty charakteryzujące się jednorodną strukturą i dużą płynnością. Nadają one ustom odpowiedni kształt, jędrność ale również je nawilżają.

Przed samym zabiegiem skóra pacjenta jest smarowana maścią znieczulającą. Po około 30 minutach znieczulenia, za pomocą bardzo cienkiej igły dokonuje się iniekcji kwasu hialuronowego w leczone okolice. Sam zabieg trwa około 10-20 minut i jest jednym z najmniej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Po zabiegu przez kilka minut może być widoczne zaczerwienienie skóry. Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Oczywiście, w pojedynczych przypadkach może pojawić się w miejscu ukłucia zasinienie.

Efekt pozabiegowy uwidocznia się stopniowo. Pierwsze rezultaty widoczne są tuż po zabiegu i związane są z samą objętością zastosowanego preparatu (wypełniacza). Pełen efekt wynika z właściwości higroskopijnych kwasu hialuronowego i  uwidacznia się do 3 tygodni po zabiegu i trwa do 18 miesięcy.